Predstava za djecu s Down sindromom i prijatelje u Hotelu Hilton Imperial Dubrovnik

Međunarodnog dana Down sindroma, 21. ožujka, Udruga za Down sindrom Dubrovačko-neretvanske županije u suradnji sa Hotelom Hilton Imperial Dubrovnik i Aster – kulturnim društvom organizira 22. ožujka 2014. god. predstavu „Vrag zlatne kose“ za djecu Udruge i prijatelje s početkom u 17.30 sati u prostoru hotela. Predstavu će izvesti lutkarska družina Dobrissimo.
Djeca i roditelji Udruge se zahvaljuju Hotelu Hilton Imperial Dubrovnik i Aster- kulturnom društvu i vesele zajedničkom obilježavanju Međunarodnog dana Down sindroma.

 

Međunarodni dan osoba s Down sindromom, 21. ožujka
Ujedinjeni narodi (UN) su 10. studenog 2011. god. prihvatili predloženu rezoluciju i donijeli odluku kojom se 21. ožujka obilježava kao Međunarodni dan osoba s Down sindromom (World Down Syndrome Day). Datum 21. ožujka simbolizira 3 reprodukcije 21. kromosoma što je glavno obilježje osoba s Down sindromom.
Usvajanjem ove odluke UN iskazuju svoju podršku zaštiti prava osoba s Down sindromom u cijelom svijetu. Down sindrom je najčešći genetski poremećaj i na oko 700 novorođene djece rodi se jedno dijete s Down sindromom.U Republici Hrvatskoj živi oko 1530 osoba s Down sindromom prema podacima HZJZ iz 2013. god. Oko 60% osoba s Down sindromom su djeca i mladi od 0-19 godina što pokazuje da je Republika Hrvatska izuzetno poboljšala zdravstvenu skrb građana s Down sindromom i tako im pružila duži vijek življenja. U Republici Hrvatskoj djeluje devet Udruga za Down sindrom (Zagreb, Split, Čakovec, Rijeka, Karlovac, Zadar, Osijek, Dubrovnik i Virovitica) na čelu sa krovnom organizacijom Hrvatskom zajednicom za Down sindrom. Prijedlog UN-a da se 21. ožujka proglasi Međunarodnim danom osoba s Down sindromom rezultat je višegodišnjeg lobiranja različitih udruga u svijetu koje okupljaju građane s Down sindromom, članove njihovih obitelji i stručnjake, a u kojima je sudjelovala i Hrvatska zajednica za Down sindrom. Republika Hrvatska, kao članica UN-a, bila je ko-sponzor rezolucije i vrlo aktivno je podupirala izglasavanje rezolucije.HZDS je od 2009. god. članica Europske Down sindrom udruge (EDSA – European Down Syndrome Association) te od 2014. god. i članica Svjetske Down sindrom udruge (DSI – Down Syndrome International).Udruge okupljene u HZDS nastoje podići standard rane edukacije djece kako bi mogla postati ravnopravni članovi društva, te pohađati redovne vrtiće i učiti u redovnim školama sa svojim vršnjacima.

Lutkarska predstava za djecu udruge

Volonterski klub djece OŠ Lapad pod vodstvom Ivane Klarić Ivančić i Sandre Merdžan “Lapadsko srce” priredili su za djecu ( i roditelje :)) naše udruge lutkarsku predstavu, po... više

Du Motion ove godine za djecu sa sindromom Down

  Nakon Karle Sentić i Nevija Krešića, Du Motion 5K utrka ove će se godine trčati za djecu s Downovim sindromom. Sav prihod od humanitarne 5K utrke, koja će se trčati 29. travn... više

Moja prijateljica ima Down sindrom

Udruga je u ožujku ove godine poklonila 50 slikovnica “Moja prijateljica ima Down sindrom” svim školama I vrtićima u kojima borave djeca članovi udruge te većim školama i vrt... više

Obilježavanje Svjetskog dana Down sindroma 2018

Naša udruga ove godine obilježila je Svjetski dan Down sindroma 21og ožujka u SubCity centru u Srebrenom, Župa Dubrovačka od 16 do 19 sati. Ove godine odlučili smo izaći iz naše udruge i... više

Kroz igru i smijeh obilježen Međunarodni dan Down sindroma

Udruga za Down sindrom DNŽ  je  u subotu  25.03. 2017. u svojim prostorima obilježila Svjetski dan Down sindroma.Uz djecu i roditelje ovaj dan sa nama su obilježili i predstavnik Grada ... više

Igra i zabava u hotelu Radisson Blu

U subotu 15.10.2016. članovi udruge zajedno sa svojim roditeljima, braćom i sestrama proveli su poslijepodne u hotelu Radissson Blu Resort & Spa, Dubrovnik Sun Gardens. Djeca su uživala u druženju... više

Humanitarna akcija

U humanitarnoj akciji „Osvijetlimo put djeci s Down sindromom" koju su ove godine organizirale članice Inner Wheel Cluba Dubrovnik prikupljeno je 48.000,00 Kn. Sva sredstva prikupljena ovom akci... više

Predstava za djecu s Down sindromom i prijatelje u Hotelu Hilton Imperial Dubrovnik

Međunarodnog dana Down sindroma, 21. ožujka, Udruga za Down sindrom Dubrovačko-neretvanske županije u suradnji sa Hotelom Hilton Imperial Dubrovnik i Aster – kulturnim društvom organizira... više

Božićni sajam u Luži

U mjesecu darivanja, prosincu, otvoren je Božićni sajam u Luži. I Udruga za Down sindrom Dubrovačko-neretvanske županije predstavila se je izlažući radove nastale na radionicama roditelja i djece.Prek... više

Humanitarni koncert u Sponzi

Humanitarnim koncertom „Pjesma puni život moj" prikupljeno je 8.570,00 Kn za Udrugu za Down sindrom Dubrovačko-neretvanske županijeNa inicijativu članica ženske klape „Fortuna" u subotu, 2... više

Humanitarna akcija Inner Wheel cluba Dubrovnik

U subotu, 08.06.2013.god. u organizaciji Inner Wheel cluba Dubrovnik održana je ženska humanitarna nogometna utakmica pod motom „Pružimo djeci bolji život" između ekipa DU DOC'S & Inner Whee... više

Humanitarna akcija Inner Wheel club Dubrovnik 08.06.2013.

Inner Wheel club Dubrovnik organizira žensku humanitarnu nogometnu utakmicu između ekipe DU DOC'S & Inner Wheel Dubrovnik u svrhu prikupljanja sredstava za Udrugu za Down sindrom Dubrovačko-neretv... više

Druženje u hotelu Radisson BLU

U nedjelju, 28.04.2013.god. djeca naše Udruge zajedno s roditeljima posjetila su hotel Radisson BLU Resort & SPA, Dubrovačke vrtove sunca. Nakon čašćenja slasticama i sokovima, djeca... više

Proslavljen svijetski dan Down sindroma

Članovi Udruge obilježili su Svijetski dan Down sindroma u svojim prostorima  u društvu brojnih prijatelja,uz predstavnike Grada,Županije, škola, dječijih vrtića  i mnogobrojni... više

Svečano otvaranje prostora udruge

Udruga za Down sindrom Dubrovačko-neretvanske županije 29. 12. 2012. svečano je otvorila svoje nove prostore koje je za potrebe udruge grad Dubrovnik ustupio na korištenje. U sklopu velike dona... više